** Halı Yıkama Sektörü İçin Hangi Panelvan Daha Verimli **

Tercih yapılırken halı yolluk oranı göz önünde bulundurulmalı. 270 cm iç uzunluk önemli. Halı yıkama işletmelerinin panelvan seçimleri hizmet verdikleri çevre durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin, büyük şehirlerde birden çok servis aracını bölge bölge dolaştırıp sadece servis ekibi olarak eleman istihdam eden ve gün boyu toplama - dağıtım yaptıran işletmeler büyük hacimli araçlar tercih etmektedir. Bu segmente Ducato, Transit, Crafter ve benzeri araçlar örnek gösterilebilir.
Daha küçük şehirlerde ya da ilçelerde işletmenin kapasitesine bağlı olmakla beraber daha küçük hacimli araçlar da tercih edilebilmektedir. Bu segmentte ise 1300, H100, Pregio, E2200, Transporter ve benzer model araçlar bulunmaktadır.
İlk segment araçlarda genel olarak baktığımızda Ducato yakıt ve hacim olarak daha avantajlı görünmekle birlikte, Transit de ikinci el piyasasında güçlü olması ve her bütçeye uygun araç bulunabilmesi açısından tercih edilmektedir. Transit ya da Ducato’dan birisini seçmeyi diğerine nazaran daha mantıklı ya da mantıksız tayin etmek çok da doğru olmayacaktır. Her ne kadar işletmemiz için kullanacak da olsak kişisel tercihlerimiz, bütçemiz ve temiz kullanılmış bir araç bulabilme şansımız bu konuda belirleyici olacaktır. Crafter ve diğer model araçlara halı yıkama işletmelerinde çok fazla rastlanmamaktadır. İkinci segment araçlar arasında L300 fiyat ve yakıt avantajı ile tercih sebebi olmaktadır. H100 ise her sektörde, hatta hususi kullanımda dahi Türkiye pazarında bütünüyle kabul görmüş bir araçtır.
Ayrıca bu iki aracın şehir içi kıvraklığı ve düşük yakıt tüketimleri de önemli avantajları olarak öne çıkmaktadır. Sektörde de çok tercih edilen H.100 ve L300 panel araçlar yükseklik ve genişlik açısından daha küçük iç hacme sahip olmalarına rağmen halı yıkama toplama ve dağıtım aracının sahip olması gereken minimum 2,70.cm iç hacim uzunluğunu yakalamaktadırlar.
Neden 2.70 cm uzunluk?
Evlerden alınan halılarda genel kabul gören halı - yolluk oranı göz önüne alındığında bu uzunluk mesafesi bir evin halılarını çok fazla istif boşluğu bırakmadan aracı doldurmak için idealdir.
Bir evden verilen 6 metrekarelik, 3,5 metrekarelik halılar ve yanlarında verilen yolluk oranları, bu iç uzunluğu 2.70’i geçen iki araçta iyi dengelenebilmektedir. Kısa bir araca yüklenen 6 metrekarelik bir halının önünde yolluk konacak yer kalmadığından, yolluklar da halı üzerine konulmakta, yolluğun kısa olmasına rağmen araçta gereksiz ve verimsiz şişkinlik oluşturmaktadır. 2,70 uzunluğunu aşan bu araçlarda ise uzun oda halıları, uçları arka kapıdan sıfırlanarak istiflenir ve sürgü kapı kısmında kalan boşluk yolluklar için kullanılabilmektedir.
İkinci segment araçlarımızda dezavantaj olarak yükseklik ön plana çıkmaktadır. İşletmelere hem yüksek istif yapmakta, hem de yaygınlaşan 150*230, 170*250 kalıbı halıları dik şekilde koymakta olanak sunamamaktadır. Yine de halı yıkama işine yeni başlayanlar ya da küçük şehirlerde sınırlı kapasitede çalışan işletmeler için en uygun araçlardır. Çok uygun fiyata bulunabilmelerinin yanında yakıt olarak da kendilerinden daha iri rakipleri karşısında mutlak avantajlıdırlar.
Genel olarak bakacak olursak camlı van araçlar ve minivanlar halı yıkama işletmesi için uygun araçlar değildir. Camlı van giydirme ve güvenlik açısından sıkıntılar doğururken, minivan araçların kapasitesi ciddi sorun teşkil etmektedir.
Bu bilgiler ışığında halı yıkama aracı olarak Hyundai H 100 ve Mitsubishi L 300 bizden tam not almıştır.
Sabuncuoğlu Kimya A.Ş.
Endüstriyel Kimyasallar | İthalat | Teknik Destek | Performans Kimyasalları | AR-GE
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI 35.Ü.0086 nolu İZNİYLE ÜRETİLMEKTEDİR. TÜRK MALI halı yıkama şampuanı
halı şampuanı
Whatsapp Sipariş